Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:

Lajmet e fundit

30/11/2023
Adriatik Rraci përfundon me sukses Programin FIBA Players Mentorship

FBK

Menaxheri i Përfaqësueseve të Kosovës, Adriatik Rraci ka përfunduar me sukses FIBA Players Mentorship Program.

Rraci, këtë Program e ka ndjekur përmes ligjëratave online, të cilat janë zhvilluar gjatë muajit Tetor 2022 dhe muajit Mars 2023. Për ta përfunduar këtë Program duhet kompletuar të gjitha fazat, siç janë: Athlete Lifestyle Mentor Certificate, FIBA Off - Court Guide, Individual Assignment.

Menaxheri i Përfaqësueseve të Kosovës ka përfunduar me sukses të gjitha detyrat e kërkuara dhe në fund ka diplomuar me sukses.

Ligjërues të këtij programi ishin: Javier Deshayes, Leila Boujnah, Emily Cortigny dhe Kelly Jones.

FIBA Players’ Mentorship Program është program i cili ofron ndihmë ndaj sportistëve të cilët kalojnë nëpër periudha të ndryshme gjatë karrierës se tyre, në theks të veçantë këshillimi i lojtarëve, të cilët duan të zhvillojnë karrierë të dyfishtë. Shumë sportistë krahas zhvillimit të karrierës së tyre sportive, shumë shpesh shikojnë mundësi të tjera të shkollimit ne programe të ndryshme universitare. Roli i mentorit në këto raste është që të evidentoj nevojat e sportistëve dhe t’i këshilloj ata rreth hapave që duhet të marrin, por asnjëherë të vendosin për ta. 

29/11/2023
Derbi i rivalëve të vjetër i takon Trepçës

SUPERLIGA E MESHKUJVE

Trepça ka triumfuar në derbin e rivalëve të vjetër, duke mundur Sigal Prishtinën në udhëtim me rezultat 66:76 (13:22, 14:15, 19:19, 20:20).

Sfida ishte e vlefshme për javën e nëntë të Prince Caffe Superligës.

Mysafirët e nisën ndeshjen më mirë, duke krijuar epërsi të dyfishtë 5:10 dhe gjatë gjithë çerekut të parë ishin në epërsi, duke e fituar këtë pjesë 13:22. Bardhekaltrit u rikthyen shpejt për të ngushtuar epërsinë në 22:24, por më pas mysafirët hyn në një seri të suksesshme, duke u shkëputur në 22:35, derisa pjesa e parë përfundoi 27:37.

Në periodën e tretë, prishtinasit sërish u afruan në 42:43, megjithatë, ‘Xehetarët’ u shkëputën sërish, ku shifrat pas 30 minutash ishin 46:56. Në dhjetë minutat e fundit, vendasit tentuan rikthimin, por Trepça menaxhoi epërsinë dhe triumfoi 66:76.

Te Sigal Prishtina u dalluan Derrick Wilson me 17 pikë, gjashtë kërcime e shtatë asistime dhe Dardan Berisha me 19 pikë, kurse te Trepça u dalluan Mikaile Tmusiq me 15 pikë, shtatë kërcime e pesë asistime dhe Erjon Kastrati me 14 pikë.

Prishtinasit tani kanë pesë fitore e pesë humbje, kurse mitrovicasit tetë fitore e dy humbje.

29/11/2023
Proton Cable Prizreni triumfon pas vazhdimeve në Pejë

SUPERLIGA E MESHKUJVE

Në një ndeshje interesante, ku fituesi u përcaktua pas vazhdimeve, Proton Cable Prizreni ka shënuar fitore në udhëtim te Peja me rezultat 103:108 (21:27, 25:18, 25:23, 21:24, 11:16).

Takimi u zhvillua në kuadër të javës së nëntë të Prince Caffe Superligës.

Çereku i parë ishte kryesisht i barabartë, me mysafirët që ishin më të mirë në fund dhe e fituan këtë pjesë 21:27. Megjithatë, verdhezinjtë u rikthyen fuqishëm në periudhën e dytë, duke barazuar e përmbysur shifrat për 40:32, por prizrenasit nuk lejuan shkëputjen, duke u afruar në rezultat, ku pjesa e parë përfundoi 46:45.

Në periodën e tretë kësaj radhe ishin mysafirët që u shkëputën në 53:60, por pejanët u rikthyen, duke u zhvilluar lojë më e barabartë, ku shifrat pas 30 minutash ishin 71:68. Lojë interesante dhe me kthesa u zhvilluan në periudhën e katërt, ku të dy skuadrat ishin epërsi, por në fund, ishte Justin Davis i Pejës, i cili shënoi për 3 pikë dhe barazoi rezultatin në 92:92. Edhe në vazhdime u zhvillua lojë interesante, por Prizreni me një seri në fund prej 0:7, arriti të triumfojë 103:108.

Te Peja u dalluan Jay Jay Chandler me 28 pikë, 16 kërcime e shtatë asistime, Urald King me 22 pikë e 15 kërcime dhe Justin Davis me 27 pikë e dhjetë kërcime, ndërsa te Proton Cable Prizreni u dalluan Ty Cockfield me 34 pikë, 13 kërcime e nëntë asistime, Isaiah Kelly me 17 pikë e 13 kërcime dhe Musab Mala me 20 pikë e pesë kërcime.

Peja ka shtatë fitore e tri humbje, kurse Proton Cable Prizreni ka tri fitore e shtatë humbje.

29/11/2023
2024 vjen në Kosovë me eventet më të mëdha të basketbollit ndërkombëtar

FBK

Fillimisht, në datat 08-09 qershor 2024, Prishtina do të jetë nikoqire e FIBA 3x3 Europe Cup Qualifier, një garë kjo e rëndësishme e disiplinës 3x3, ku 15 shtete në të dyja konkurrencat do t'i matin forcat për të siguruar një vend në FIBA 3x3 Europe Cup, pra fituesit e FIBA 3x3 Europe Cup Qualifier 2024 kualifikohen direkt në FIBA 3x3 Europe Cup të po njëjtit vit. Kosova në këtë garë do të paraqitet me të dyja konkurrencat.

Prej 25 deri më 30 qershor në Prishtinë, FBK do të jetë për herë të parë organizatore e FIBA Kampionatit Evropian për Shtete të Vogla – Femrat, në të cilin Evropian do të marrin pjesë 8 shtete, ndërsa FBK ka filluar qysh tani të mobilizohet për të ndërtuar një skuadër, e cila do të ketë paraqitje dhe synime më të mëdha se sa në dy edicionet e para kur ka marr pjesë në këtë garë.

Më 18 dhe 19 korrik, klubi 3x3 Prishtina në bashkëpunim me FBK, Ministrinë për Kulturë, Rini e Sport dhe Komunën e Prishtinës do të jetë nikoqire e FIBA 3x3 Women’s Series, kurse prej 20 deri më 21 korrik do të organizohet një tjetër event prestigjioz si FIBA 3x3 Challenger Prishtina. Kjo është hera e dytë radhazi që këto gara i besohen klubit 3x3 Prishtina nga FIBA, falë mbështetjes së madhe nga FBK. Edhe në këto gara, Kosova do të paraqitet me të dyja konkurrencat, ku qëllimi është që të rritet niveli i lojës për dallim nga ai i vitit 2023.

Ngjarja e fundit që do ta organizoj FBK në verën e vitit 2024 është FIBA U18 Kampionati Evropian, Divizioni C për Femra prej 23 deri më 28 korrik, në të cilën garë do të marrin pjesë 8 shtete, kurse Kosova synon të ketë paraqitje dhe rezultate dukshëm më të mira se sa në verën e këtij viti.

Duhet theksuar se FBK prej vitit 2018 rregullisht është organizatore e garave të FIBA-s për FIBA Kampionatet Evropiane të Gjeneratave të Reja, derisa së fundi ka nisur t'i besohet edhe organizimi i aktiviteteve të 3x3, falë interesimit të madh të Federatës për të zhvilluar këtë disiplinë në vendin tonë.

Deklarata e Kryetarit të FBK-së, Arben Fetahu:

“Federata e Basketbollit e Kosovës është e nderuar dhe e emocionuar të presë jo vetëm një, por pesë ngjarje ndërkombëtare të basketbollit në vitin e ardhshëm. Kjo arritje është një dëshmi e punës së palodhshme, përkushtimit dhe pasionit të të gjithë komunitetit të basketbollit në vendin tonë.

Vendimi për t'i besuar Kosovës organizimin e këtyre garave prestigjioze është një reflektim i përkushtimit tonë për përsosmëri dhe hapave të jashtëzakonshëm që kemi bërë në këtë sport. I shprehim mirënjohjen tonë të sinqertë FIBA-s për njohjen e potencialit të Kosovës dhe ofrimin e mundësisë për të shfaqur aftësitë tona në skenën globale.

Më lejoni të theksoj se të gjitha këto organizime nuk do të mund të organizoheshin pa përkrahjen nga partneri kryesor zhvillimor i Federatës së Basketbollit të Kosovës – Ministria për Kulturë, Rini dhe Sport, e cila e ka kuptuar rëndësinë e madhe që këto organizime kanë për afirmimin global të Kosovës dhe për imazhin e vendit tonë, si dhe për ngritjen e kapaciteteve organizative të Federatës së Basketbollit të Kosovës për organizime edhe më prestigjioze viteve në vijim, si dhe nga partnerët tjerë institucionalë si Komuna e Prishtinës, e cila është zotuar për përkrahjen afatgjatë të sportit të basketbollit në të gjitha disiplinat, me theks të veçantë në mbështetjen e aktiviteteve të 3x3 në kryeqytet.

E rëndësisë së veçantë është privilegji ynë për të organizuar tri ngjarje të FIBA-s kushtuar ekskluzivisht basketbollit për femra. Kjo njohje e rëndësisë së sportit të femrave përputhet në mënyrë të përkryer me vlerat tona të gjithëpërfshirjes dhe barazisë. Ne besojmë në ofrimin e mundësive të barabarta për të dyja gjinitë për të shfaqur aftësitë dhe pasionin e tyre për lojën e basketbollit. Këto ngjarje jo vetëm që do të festojnë talentin e jashtëzakonshëm të basketbollisteve, por gjithashtu do të frymëzojnë një brez të ri të vajzave të reja për të ndjekur ëndrrat e tyre në botën e basketbollit.

Dëshiroj të shpreh mirënjohjen time për qeverinë, sponsorët dhe të gjitha grupet tona të interesit për mbështetjen e palëkundur. Pa bashkëpunimin e tyre, kjo përpjekje nuk do të ishte e mundur. Së bashku, ne do të punojmë pa u lodhur për të siguruar suksesin e këtyre ngjarjeve dhe për të krijuar kujtime shumë të mira për të gjithë pjesëmarrësit”.

34

Lojë

6

Fitore

28

Humbje

Highlights

Statistikat e lojtarëve për xhiron e 8 në Prince Caffe Superliga

# Lojtari Minutat e luajtura Pikët e shënuara Kërcime Asistime Indeksi
1 Drilon Hajrizi 33.76 34 6 4 42
2 Jacob Calloway 30.95 29 6 2 31
3 Arian Azemi 37.65 25 5 9 27
4 Samuel Sessoms 37.55 30 8 8 26
5 Jalen Ray 38.8 29 7 2 26
Statistics powered by Genius Sports

Na ndiqni në rrjetet tona sociale