Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:

Lajmet e fundit

04/10/2023
Trepça fiton përballjen e parë në FIBA Europe Cup

FBK

Trepça ka fituar ndeshjen e parë parakualifikuese në FIBA Europe Cup.

Mitrovicasit kanë mundur Tindastoll me rezultat 69:77 (17:16, 22:18, 14:16, 16:27).

Pjesa e parë e ndeshjes ka qenë kryesisht e barabartë, duke përfunduar 39:34, por dallimi më i madh dhe vendimtar u bë në dhjetë minutat e fundit, ku mitrovicasit ishin më të mirë dhe fituan 69:77.

Më të mirët te fituesit e Kupës dhe Superkupës së Kosovës ishin Drilon Hajrizi me 18 pikë dhe gjashtë kërcime dhe Mikaile Tmusiq me 22 pikë e katër kërcime.

Parnu Sadam ditën e djeshme ishte mundur nga Tindastoll me rezultat 62:69.

Ndeshja e dytë dhe e fundit për mitrovicasitdo të jetë të enjten kundër Parnu Sadam nga ora 18:00.

Tashmë mitrovicasit kanë gjasa të mëdha të kalojnë në grupet e FIBA Europe Cup.

04/10/2023
Bashkimi triumfon në Superkupën e Femrave

FBK

Bashkimi është triumfues në Superkupën e Femrave. Në finalen e zhvilluar në Prizren ka fituar ndaj Prishtinës me rezultat 49:57 (16:13, 9:9, 11:16, 13:19).

Ndeshje ishte interesante nga fillimi deri në fund, me shumë kthesa dhe dramë në fund.

Në çerekun e parë, skuadra prishtinase ishte për një nuancë më e mirë, duke e fituar këtë pjesë 16:13. Periudha e dytë ishte më e barabartë, por kjo pjesë u karakterizua me shumë pak pikë të shënuara (gjithsej 18 nga të dy skuadrat), ndërsa pjesa e parë përfundoi 25:22.

Në periodën e tretë, prishtinaset u shkëputen në 32:24, por nga ky moment prizrenaset këndellen dhe me një seri prej 0:9, kaluan në epërsi 32:33, derisa rezultati pas 30 minutash ishte 36:38. Në dhjetë minutat e fundit u zhvillua lojë interesante, sidoqoftë, Bashkimi ishte më i mirë dhe triumfoi 49:57.

MVP e turneut është shpallur Sarah Mgbeike, çmim të cilin ia ka dorëzuar Anëtarja e Bordit të FBK-së, Teuta Abdullahu, ndërsa trofeun për kapitenin e Bashkimit, Aulona Muhadri ia dorëzoi Kryetari i Federatës së Basketbollit të Kosovës, Arben Fetahu.

Duhet theksuar se në pushim mes pjesëve janë pensionuar dy basketbollistet shumë të trofeshme në vendin tonë, Ulpiana Emra dhe Irma Konjusha.

Ato u pensionuan në një ceremoni zyrtare, duke u falënderuar për kontributin e dhënë në basketbollin e Kosovës.

04/10/2023
Trepça kërkon kualifikimin nga Estonia

FBK

Fituesja e Kupës dhe Superkupës së Kosovës, Trepça do të kërkojë kualifikimin në grupet e FIBA Europe Cup nga Estonia.

Mitrovicasit do të ndeshen me skuadrën estoneze Parnu Sadam dhe atë islandeze Tindastoll. Kualifikueset do të zhvillohen në Parnu, Estoni. Vetëm vendi i parë do të kualifikohet në grupet e edicionit të rregullt në FIBA Europe Cup.

Takimi i parë është kundër Tindastoll të mërkurën nga ora 18:00 dhe ndeshja e dytë kundër Parnu Sadam të enjten nga ora 18:00.

Në edicionin e rregullt do të jenë 40 skuadra, të ndara në dhjetë grupe me nga katër skuadra.

03/10/2023
Bashkimi bindës ndaj Trepçës

FBK

Bashkimi ka shënuar fitore të thellë ndaj Trepçës, për tu kualifikuar në finale të Superkupës së Femrave. Prizrenaset fituan 90:53 (30:12, 25:5, 24:17, 11:19).

Në fakt, ndeshja nuk kishte shumë histori, me skuadrën prizrenase që dominoi nga fillimi deri në fund.

Vashat prizrenase e nisën ndeshjen shumë mirë, duke fituar çerekun e parë 30:12, ndërsa edhe më bindëse ishin në periudhën e dytë, që e fituan 25:5 për të shkuar në pushim me rezultat 55:17.

Vendaset ruajtën epërsinë dhe për asnjë moment nuk iu rrezikua fitorja, ku triumfuan 90:53.

Te Bashkimi u dalluan Sarah Mgbeike me 20 pikë e 12 kërcime, Aulona Muhadri me 15 pikë e 14 kërcime dhe Jeta Zeka me 12 pikë, nëntë kërcime e gjashtë asistime, kurse te skuadra mitrovicase nga 53 pikë sa shënuan në total, Marshay Moore i realizoi 37.

Finalja Prishtina-Bashkimi zhvillohet të mërkurën (nesër) nga ora 17:00 në Prizren dhe transmetohet në Art Motion&Kujtesa.

34

Lojë

6

Fitore

28

Humbje

Highlights

Statistikat e lojtarëve për xhiron e 2 në Prince Caffe Superliga

# Lojtari Minutat e luajtura Pikët e shënuara Kërcime Asistime Indeksi
1 Jalen Nesbitt 24.54 23 6 4 33
2 Valon Bunjaku 27 22 7 8 33
3 John Chandler 20.22 27 4 4 32
4 Anthony Buzz 35.28 22 4 3 29
5 Jan Palokaj 22.4 22 4 5 28
Statistics powered by Genius Sports

Na ndiqni në rrjetet tona sociale