Sigal Prishtina

Info rreth klubit

PALLATI I RINISE DHE SPORTEVE
info@kbprishtina.com
046102000

Administrimi

Kryetari: AGON ABAZI
Drejtor: AGON ABAZI
Trajner:

Media Sociale

Historiku i Ekipit

Klubi i Basketbollit Prishtina (anglisht: Basketball Club Prishtina), i njohur zyrtarisht si Sigal Prishtina për arsye sponsorizimi, është një klub profesionist kosovar i basketbollit me seli në Prishtinë.Ekipi aktualisht garon në Superliga e Basketbollit, Ligën Ndërkombëtare të Basketbollit të Ballkanit (BIBL) dhe Kupën e Evropës FIBA. Ata janë klubi më i suksesshëm në Kosovë, pasi kanë fituar 14 kampionate kombëtare, 14 kupa kombëtare dhe 7 superkupa në 14 vitet e fundit. Që nga viti 2013 klubi ka garuar në Ligën Ndërkombëtare të Basketbollit të Ballkanit (BIBL) dhe ata u bënë skuadra e parë kosovare që fitoi garën në 2015 pasi mposhti anën bullgare BC Rilski Sportist në finale. Në vitin 2015 ata u bashkuan në garën e sapoformuar evropiane të nivelit të tretë, FIBA Europe Cup. Ata u bënë Klubi i parë Kosovar që arriti në Raundin e 16 në Kupën e Evropës FIBA në 2018/19, ata gjithashtu fituan 15 Lojëra në garat Evropiane të Basketbollit deri më tani!

Lojtarët

   
Points FG FT Rebs Blck Foul
Foto Lojtari Pozita Gjatësia (cm) Pesha (kg) GP Min T Avg M A % M A % D O T Ass St To Fv Ag Cm Rv Indeksi
NICK WARD C 206 120 2 58.17 39 19.5 15 22 .68 9 19 .47 8 3.5 15 1 1 6 0 1 8 16 33
DERRICK WILSON PG 187 90 2 69.37 30 15 10 24 .42 10 13 .77 6 0.5 7 6 1 2 1 0 4 10 26
LEJSON ZEQIRI SF 204 90 2 60.88 20 10 7 20 .35 1 2 .5 7 1 9 1 1 3 1 0 6 6 15
DARDAN BERISHA PG 191 100 2 49.68 15 7.5 6 16 .38 2 4 .5 4 0.5 5 6 2 3 0 0 4 2 13
ENGJËLL GORÇAJ SF 190 84 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
JON ISMAJLI PG 195 80 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
MUHAMEDALI JANJEVA PF 200 98 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
VISAR EJUPI SF 195 95 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
FISNIK RUGOVA C 207 95 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
ALBAN VESELI PF 202 120 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
ARTI HAJDARI SG 190 89 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
TYRON HARRIS PG 188 86 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
STEVEN LEE DAVIS SF 203 100 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Statistics powered by Genius Sports
 • FG - Field Goals
 • GP - Games Played
 • Min - Minutes Played
 • T - Total
 • Avg - Average
 • M - Made
 • A - Attempted
 • % - Percentage
 • D - Defesinve
 • O - Offesinve
 • Ass - Assists
 • St - Steals
 • To - Turnovers
 • Fv - in Favoure of
 • Ag - Againts
 • Cm - Committed
 • Rv - Received

Statistika për sezonën 2023/2024

Matches Efficiency / Index Time Leading
2 149 21.37
Average Total
Points 77.5 155
Rebounds 36.5 73
Rebounds Defensive 26.5 53
Rebounds Offesinve 10 20
Assists 14 28
Blocks 2.5 5
Blocks Received 0.5 1
Steals 5.5 11
Turnovers 13.5 27
Fouls Total 21 42
Fouls On 25.5 51
Bench Points 23.5 47
Points In The Paint 39 78
Points Second Chance 13 26
Points Fast Break 13.5 27
Points From Turnovers 15.5 31
Made Attempted %
Free Throws 29 51 0.568627
Two Pointers 42 76 0.552632
Three Pointers 14 54 0.259259
Field Goals 56 130 0.430769

Ndeshjet

# Ndeshjet Rezultati Shenuara Pranuara Kosh Diferenca
1 Sigal Prishtina vs Proton Cable Prizreni F 89 83 6
2 Trepça vs Sigal Prishtina H 66 78 -12
3 Sigal Prishtina vs Istogu F 89 71 18
4 Sigal Prishtina vs Trepça H 65 68 -3
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Youth Basketball supporters: